Gundel étterem: az étterempalota a magyar gasztronómia bölcsője

Szerző: Török András

Az épületet 1894-ben emeltette Wampetich Ferenc, Bauer Ervin olasz palazzettókra emlékeztető tervei szerint. 1910-ben vette át Gundel Károly. John Lukacs szerint „a Gundel-ház sikere elválaszthatatlan Budapest és a magyar kultúra üstökösszerű felívelésétől a 20. század elején”. 1939-ben, a New York-i világkiállítás alkalmából ezt írta a The New York Times: „A Gundel vendéglő nagyobb, jobb hírverés Budapest számára, mint egy hajórakomány turistaprospektus.”

Az akkor már csaknem százéves, lerobbant, stílusát, hangulatát vesztett étterem 1992-ben nyerte vissza régi fényét, amikor (Ronald S. Lauder befektetéseként) az egykori vendéglősdinasztia méltó utóda, az éttermeiről és szakcikkeiről világszerte nevezetes Láng György (1924–2011) újíttatta fel. Nem sajnálták a pénzt a drága anyagokra. A Gundelben az újranyitáskor a falakon magyar mesterek képeit nézegethettük (a festményekről az étlap utolsó oldala adott eligazítást, a helyiség alaprajzát is feltüntetve). Ma már ezek a képek nincsenek a falakon. Az étterem új emblémáját és levélpapírját Milton Glaser tervezte (a világ akkor egyik legismertebb grafikusa).

A nagy ebédlő egyharmadát elfoglaló dobogónak az újjáépítők szerint nincs épületszerkezeti indoka, csupán intimebb hangulatot ad a teremnek. Az emeleten az Erzsébet- és az Andrássy-terem elegáns bankettek színhelye (maximum 260 vendégre tudnak teríteni, de akkor zsúfolt a terem). A nagy teremben a legjobb asztal a 8-as: innen mindent és mindenkit látni lehet. Legalábbis engem itt vendégelt meg Láng György, az egyik tulajdonos, az étterem újraalkotója.

Kedves vendégünk, iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön legfrissebb híreinkről.

Töltse ki az alábbi űrlapot, hogy havi rendszerességgel megkaphassa a legfrissebb információkat eseményeinkről és étlapváltásunkról.

Szeretettel várjuk a Gundel Étteremben.