New Year’s Eve at Gundel! You’re guaranteed to have a great time, enjoy delicious food and great music as you dance your way into the New Year.
For more information click here.

Megfejtették az Újházi tyúkleves titkát – Egy nőbolond színészhez vezetnek szálak

Szerző: ATV

Hol van az az Újház? Vagy nem is egy településről kapta nevét az Újházi tyúkhúsleves? A legenda nyomába eredünk! Mi köze a fiumei úti temetőben nyugvó Újházi Edének a legendás leveshez? Ez a bohém, nőcsábász komikus-színész volt valóban a névadó? Egyáltalán, ha tyúkleves, akkor szabad kakasból főzni? Vagy tilos? L. Dézsi Zoltán riportja a Heti Naplóban.

Hol is van az az Újház, amelyről a leves a nevét kaphatta? Magyarország településeinek névsorban Újháznak ott kellene lennie Újhartyán és Újiráz között. De nincs ott. A híres levesünk tehát nem egy faluról kapta a nevét. A legendás leves atyja ugyanis Újházi Ede, korának egyik legnagyobb bohémje, és legsikeresebb színművésze.

A 90 éves Láng József színművész szerint Újházi nagyon jó színész volt. Ő volt a modern színjátszás első képviselője. Mert addig öblögettek a színészek, Ódry Árpád például akármit játszott, mindig öblögetve beszélt. Újházi volt az első, aki normálisan beszélt a színpadon. Nagyon sok mindent játszott. Még balettozott is.

De nemcsak a szerepeket habzsolta, hanem az életet is. Három dologért rajongott: a színészetért, a gasztronómiáért és a szép nőkért. Ez utóbbit az is bizonyítja, hogy három felesége közül a második az a Székely Kornélia volt, akit 1882-ben Budapest szépének választottak.

Legenda születik

A korábban a Városligetben álló Vampetics étterem törzsvendégeinek egyike volt Újházi Ede. Wolf András, a Gundel konyhafőnöke úgy tudja, hogy nagyon sokat járt ide az étterembe, és egyszer elmesélte a főszakácsnak, hogy ő mennyire szereti az érett tyúkhúsból készült húslevest. Azt is elmesélte, hogy minként szereti, és másnapra a szakács elkészítette ezt a húslevest.

De a leves még ezzel sem volt kész. Újházi ugyanis rájött, hogy még finomabb a leves, ha az nem tyúkból, hanem kakasból készül. A magyar politikai kabaré megteremtője Nagy Endre így írt Újháziról:

„Nem sajnálta a fáradtságot, költséget, elutazott Debrecenbe, hogy saját találmányú levesének anyagát beszerezze. Vén kakasok kellettek ehhez a leveshez, amelyeknek megkeményedett izmaiba szerelmi viharok íze-sava gyülemlett össze. Három napig egyfolytában kellett főniük, amíg belemálltak a levesbe, és eggyé főttek a zöldséggel, főleg a legendás jelentőségű zellerrel.”

Wolf András szerint mindezt azután Gundel Károly tovább gondolta, finomítgatta és javítgatta. Így maradt meg az emlékezetünkben. Felkerült rögtön az étlapra, és hatalmas sikere volt.

Elképzelhetetlen már e nélkül a magyar konyha

De hát azóta ez már a lagzik alapétele, és nem is tudjuk elképzelni a magyar háztartásokat húsleves nélkül, vagy Újházi tyúkhúsleves nélkül. Újházi Ede igazi legendát alkotott. Olyat, amely méltán kerülhet mondjuk a székelykáposzta, vagy a somlói galuska, és a pálpusztai sajt mellé. Tősgyökeres magyar ételek ezek, amelyeket éppúgy ettek nagyapáink, ahogyan talán unokáink is enni fogják.

Kedves vendégünk, iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön legfrissebb híreinkről.

Töltse ki az alábbi űrlapot, hogy havi rendszerességgel megkaphassa a legfrissebb információkat eseményeinkről és étlapváltásunkról.

Szeretettel várjuk a Gundel Étteremben.