A Gundel-féle „lecsós kolbász belévert tojással”

Szerző: Fodor Erika

A lecsó a 20. századi magyar ételklasszikusok közé tartozik, de születése az 1860-as évekig nyúlik vissza. Az 1930-as évek elején már megtalálható volt szakácskönyvekben is. Gundel Károly Kis magyar szakácskönyve 1934-ben jelent meg. Ebben a szakácskönyvben fellelhető az a lecsó, amely a Gundel mai étlapján, a Nemzeti 11 között mangalicakolbászos tojásos lecsó néven szerepel. Ez az eredeti magalicakolbásszal elkészített verziója. És a tetejére egy „belévert tojás” kerül.

A lecsót 1914-ben jegyezték le először a ma is ismert nevén, és egyértelműsítették, hogy ez ,,zöldpaprika paradicsommal”. Az I. világháború idején Berthold és Manfréd megalapította az ,,Első Magyar Conserv Gyár”-at, majd 1924-ben bejelentette a Globus márkanevet. Ez a folyamat segítette még jobban a lecsó elterjedését, mert a konzervek bárkihez eljuthattak. 1934-ben Gundel Károly Kis magyar szakácskönyvében is ott a recept, 1936-ban Karinthy Frigyes egyik kötetében is megjelent az ételre utaló kifejezés: ,,lecsós kolbász belévert tojással”. A Gundel étterem Nemzeti 11 válogatottjában mangalicakolbászos tojásos lecsó néven szerepel.

Íme, a lecsórecept az 1934-es Gundel-féle Kis magyar szakácskönyvből.

Hozzávaló

1,40 kg zöldpaprika

600 g friss paradicsom

150 g vöröshagyma

80 g zsír

50 g füstölt szalonna

5 g fűszerpaprika, só

Elkészítés

A húsos zöldpaprika magházát eltávolítjuk, hosszúkás cikkekre vágjuk, ha erős, az ereit is kivágjuk, de végső esetben csípősségét leforrázással is enyhíthetjük. A paradicsomot néhány másodpercre forró vízbe mártjuk, a héját lehúzzuk, és negyedekre (a nagyobbakat cikkekre) daraboljuk.

A hagymákat hosszában ketté, majd a rostokra keresztben, félkör alakú szeletekre vágjuk. Elég nagy lábast vegyünk, hogy az anyag kellően szétterülhessen benne! Zsírban a bőr nélküli, apró kockára vágott szalonnát üvegesre, majd a hozzáadott hagymát világosbarnára pirítjuk. Ezután gyorsan elkeverjük benne a fűszerpaprikát, és azonnal hozzátesszük a zöldpaprikát és a paradicsomot. Megsózzuk, majd előbb fedő nélkül gyors tűzön, később – ha levének egy része már elfőtt – fedő alatt mérsékelt tűzön puhára pároljuk. (Ez a mennyiség kb. 1 kg konzervlecsónak felel meg.) Ilyen a lecsó mint ételízesítő vagy köret. Ha önálló fogásként adjuk, főzhetünk benne virslit vagy kolbászt, egészben vagy karikára vágva, de üthetünk rá – közvetlenül a fogyasztás előtt – felvert tojást is, sőt van, aki rizst hint rá már az elején, hogy együtt elkészítve tartalmasabbá tegye.

Kedves vendégünk, iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön legfrissebb híreinkről.

Töltse ki az alábbi űrlapot, hogy havi rendszerességgel megkaphassa a legfrissebb információkat eseményeinkről és étlapváltásunkról.

Szeretettel várjuk a Gundel Étteremben.