Szeptember 23-án Berkes Gyula, a budapesti Biarritz étterem, valamint Dudás Szabolcs és Dudás Szilárd, az encsi Anyukám Mondta étterem tulajdonosai vehették át Kovács László elnöktől az idei Gundel Károly-díjakat a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban.
A Magyar Vendéglátók Ipartestülete a magyar vendéglátás talán legnagyobb ikonja, Gundel Károly (1883–1956) emlékére a hazai szakmai szervezetek széles körű bevonásával alapította meg 2014-ben a Gundel Károly-díjat. Olyan személyek részesülhetnek a díjazásban, akik a magyar vendéglátás területén Gundel Károly életútjának és gasztronómiai munkásságának példaértékű követői.
A díjazottak személyéről idén is 13 szakmai szervezet és 3 intézmény delegáltjai, valamint a Gundel étterem és a Gundel-család képviselője döntött, a jelöltek munkássága alapján ítélve. //
Berkes Gyula – Biarritz (Budapest)
46 éve aktív a vendéglátásban; dolgozott a Szabadság Szállóban, a budai Kis Royalban, az Országház étteremben, majd az Aranyhordó étteremben, 1995-től a Biarritz étterem tulajdonosa.
Az oktatást mindig szívügyének tartotta: számos szakács és pincér tanuló kapott gyakorlati képzést irányítása alatt. A Magyar Vendéglátók Ipartestületének alelnöke, a VIMOSZ, a Pannon Gasztronómiai Akadémia és a Magyar Bocuse d’Or Akadémia tagja. A hagyományok ápolásáért és a magyar konyha népszerűsítéséért 2010-ben Európai Gasztronómiai díjat kapott, 2004-ben az Év Vendéglőse lett, 2016-ban megkapta a Magyar Köztársaság Bronz Érdemkeresztjét.
Nehéz lenne rangsorolni a pályafutásom alatt kapott elismeréseket – véli Berkes Gyula –, de ez biztosan hasonló értékkel bír, mint az öt évvel ezelőtt elnyert Érdemkereszt, és ami nagyon fontos, a Gundel-díjat a teljes hazai szakma egyetértésben ítélte meg nekem – nem cserélném el Michelin-csillagokért. Hiszek magamban, hiszek az éttermem koncepciójában, de az elismerés kellemes meglepetésként ért. Az értékrendemen, gondolkodásomon persze nem változtatnak a díjak, hiszen eddig is a vendégért dolgoztam, ezután is ezt szeretném tenni.
Több mint két évtizede tulajdonosként vezetem a Biarritzot. Nem akartam fine dininggal foglalkozni, nem hiszek az ételek újragondolásában: az éttermem gasztronómiai stílusát leginkább a francia brasserie-kéhez tudnám hasonlítani – egy kisvendéglő minőségi vidéki alapanyagokkal. A termőföldtől az asztalig-elvhez igyekszem tartani magam, állatokat tartok vidéken, ahol lehet, azokat dolgoztatom fel alapanyagnak. //
Dudás Szabolcs és Dudás Szilárd – Anyukám Mondta (Encs)
A testvérpár étterme, az encsi Anyukám Mondta 1995-től fokozatosan vált ismertté; ma a legjobb vidéki étteremként tartják számon. Dudásék megszállottan kutatják a minőségi olasz és magyar alapanyagokat; konyhájukban Szabolcs a séf, Szilárd menedzseri feladatokat lát el. 2013-ban a Gault&Millau étteremkalauz az év legjobbjának választotta őket. 2017-ben nyílt meg 2. éttermük a Pizza, Kávé Világbéke, Miskolcon, majd 2020-ban Egerben a Pizza Brumbrum Világbéke.
Elkötelezettek a szakmai utánpótlás képzésében, folyamatosan képezve közben magukat is. Tagjai a PGA-nak, a SVÉT-nek és a Bocuse d’Or Akadémiának. Elismeréseik közül néhány: a Prima Primissima díj tulajdonosai, 2017-ben az Év Vendéglősei lettek, 2019 és 2021-ben miskolci éttermük Az Év Alternatív Vendéglátóhelye címet kapta, a La Liste a világ ezer legjobb étterme közé választotta őket.
Egész életünkben a vendéglátással foglalkoztunk – mondta el a díj átvétele után Dudás Szilárd –, ám ebben a sikerben több mint 100 év munka van, hiszen mindketten párunkkal együtt dolgoztunk az étterem 26 évnyi működés alatt.
Akárhogy is, ez pályafutásunk legszebb napja. A Gundel-díj a magyar vendéglátós által elérhető legnagyobb elismerések egyike. Megerősítése annak, hogy értéket teremtünk, ugyanakkor inspiráló: erőt ad ahhoz, hogy továbbra is Gundel Károly szellemiségének megfelelve dolgozzunk tovább, támogat bennünket abban, ami étteremtulajdonosként nekünk a legfontosabb: a vendégek elismerésének megőrzésében, az állandó teltház fenntartásában.
Dudás Szabolcs hozzátette: a díj értékét fokozza, hogy sikereit az Anyukám Mondta egy olyan környezetben érte el, amelynek a közelében nincsenek turistavonzó helyek. //